Audio amplifier; Pout: 40W; 20÷60VDC; 1; Amp.class: AB; TO220-11; 4Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2876TF/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2876TF/NOPB
Product downloads
Specification for Audio amplifier; Pout: 40W; 20÷60VDC; 1; Amp.class: AB; TO220-11; 4Ω
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 20...60V DC |
| Case | TO220FP-11 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Impedance | 4Ω |
| Quantity in package | 20pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 40W |