Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge; Ic: 100A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM100GB12V 22892023
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKM100GB12V 22892023
Product downloads
Specification for Module: IGBT; transistor/transistor; IGBT half-bridge; Ic: 100A
| Case | SEMITRANS2 |
| Electrical mounting | screw, FASTON connectors |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 300A |
| Topology | IGBT half-bridge |
| Collector current | 100A |