Product code: STP105N3LL
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STP105N3LL
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Polarisation
  • Type of transistor
  • Kind of channel
  • Technology
  • Drain-source voltage
  • Drain current
  • Pulsed drain current
  • Power dissipation
  • On-state resistance
  • Gate charge
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Transistor: N-MOSFET
Mounting THT
Case TO220-3
Kind of package tube
Polarisation unipolar
Type of transistor N-MOSFET
Kind of channel enhanced
Technology STripFET™ H6
Drain-source voltage 30V
Drain current 105A
Pulsed drain current 320A
Power dissipation 140W
On-state resistance 4.5mΩ