Product code: STP315N10F7
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: STP315N10F7
  • Kind of package
  • Polarisation
  • Type of transistor
  • Kind of channel
  • Technology
  • Drain-source voltage
  • Drain current
  • Pulsed drain current
  • Power dissipation
  • On-state resistance
  • Gate charge
Product downloads
Specification for Transistor: N-MOSFET
Mounting THT
Case TO220-3
Kind of package tube
Polarisation unipolar
Type of transistor N-MOSFET
Kind of channel enhanced
Technology STripFET™ F7
Drain-source voltage 100V
Drain current 120A
Pulsed drain current 720A
Power dissipation 315W
On-state resistance 2.7mΩ