Socket; wire-board; female; PIN: 10; THT; on PCBs; 30V; 1A; -40÷105°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
TMM-4-L-10-2
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: TMM-4-L-10-2
Product downloads
Specification for Socket; wire-board; female; PIN: 10; THT; on PCBs; 30V; 1A; -40÷105°C
| Operating temperature | -40...105°C |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 10 |
| Current rating | 1A |
| Type of pin configuration | 2x5 |
| Rated voltage | 30V |
| Locking system | with latch |
| Spatial orientation | straight |