Socket; wire-board; female; PIN: 4; SMT; on PCBs; 30V; 1A; -40÷105°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TMM-6-L-04-1
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: TMM-6-L-04-1
Product downloads
Specification for Socket; wire-board; female; PIN: 4; SMT; on PCBs; 30V; 1A; -40÷105°C
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 4 |
| Current rating | 1A |
| Type of pin configuration | 2x2 |
| Rated voltage | 30V |
| Locking system | with latch |
| Spatial orientation | vertical |