Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 47uF; 80VDC; Ø10x10mm; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCD1K470MNL1GS
Manufacturer: NICHICON
Manufacturer code: UCD1K470MNL1GS
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; low ESR; SMD; 47uF; 80VDC; Ø10x10mm; ±20%
| Mounting | SMD |
| Operating voltage | 80V DC |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Max. forward impulse current | 200mA |
| Height | 10mm |
| Impedance | 700mΩ |
| Body dimensions | Ø10x10mm |
| Diameter | 10mm |
| Capacitance | 47µF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | electrolytic |
| Service life | 2000h |