PIN photodiode; 1.8mm; Gull wing; SMD; 900nm; 350÷1120nm; 35°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
VEMD2523X01
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VEMD2523X01
Product downloads
Specification for PIN photodiode; 1.8mm; Gull wing; SMD; 900nm; 350÷1120nm; 35°
| Mounting | SMD |
| Case | Gull wing |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Number of pins | 2 |
| Dimensions | 2.3x2.3x2.55mm |
| Viewing angle | 35° |
| Type of photodetector | PIN photodiode |
| Wavelength of peak sensitivity | 900nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 1.8mm |
| Max operating temperature | 100°C |