Capacitor: electrolytic; THT; 22uF; 50VDC; Pitch: 2mm; ±20%; 10000h
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
ZRC00AA2201HTNL
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: ZRC00AA2201HTNL
Product downloads
Specification for Capacitor: electrolytic; THT; 22uF; 50VDC; Pitch: 2mm; ±20%; 10000h
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 50V DC |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 2mm |
| Dimensions | 5x11mm |
| Capacitance | 22µF |
| Type of capacitor | electrolytic |
| Service life | 10000h |